AIACR

 

Międzynarodowe Stowarzyszenie Automobilklubów Uznanych. Działająca przed II wojną światową organizacja, której współczesną następczynią jest Międzynarodowa Federacja Samochodowa FIA.

 

APRC

 

Rajdowe Mistrzostwa Azji i Pacyfiku. Do tego cyklu są wliczane imprezy m.in. w Japonii, Indiach, Australii, Nowej Zelandii, Tajlandii. Pierwszym mistrzem był w 1988 r. Kenjiro Shinozuka (Mitsubishi Galant VR-4).

 

ARC

 

Rajdowe Mistrzostwa Afryki; pierwszym mistrzem Czarnego Kontynentu był w 1982 r. Niemiec Walter Roehrl (Opel Ascona 400)

 

ASN

 

skrót terminu „narodowa władza sportowa”. Określenie używane w odniesieniu do narodowych federacji, afiliowanych w FIA.

 

CEZ

 

Środkowoeuropejska Strefa FIA, w której są rozgrywane regionalne mistrzostwa m.in. w rajdach, wyścigach, wyścigach górskich, rajdach cross-

 

-country, rallycrossie, kartingu. Serial zarządzany przez austriacką federację OeAMTC. Do strefy należą Austria, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja,

 

Czarnogóra, Czechy, Macedonia, Polska, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry i Włochy.

 

ERC

 

Rajdowe Mistrzostwa Europy. Są rozgrywane od 1953 r. i wtedy mistrzem został Niemiec Helmuth Polenski (Porsche 356). Przez pierwszych 25 lat ERC miały status mistrzostw świata. Od 1973 r. są rozgrywane Rajdowe Mistrzostwa Świata w punktacji marek, a od 1979 r. także w punktacji załóg. Od tamtej pory ERC spadły do roli drugoligowej.

 

FIA

 

Międzynarodowa Federacja Samochodowa. Światowy organ, zarządzający m.in. sportem samochodowym i kartingiem, ale zajmujący się również problemami bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

IRC

 

Intercontinental Rally Challenge. Rozgrywany od 2006 r. cykl zawodów pod auspicjami stacji Eurosport.

 

JWRC

 

Mistrzostwa Świata juniorów. Pierwszym mistrzem w tej kategorii był w 2001 r. 27-letni wtedy SebastienLoeb w Citroenie Saxo S1600.

 

MERC

 

Middle-East Rally Championship czyli Rajdowe Mistrzostwa Bliskiego Wschodu, urządzane od 1984 r. (wtedy wygrał Saeed Al Hari z Kuwejtu). Regionalny serial, w którym główną rolę odgrywają załogi z krajów arabskich, Cypru i Libanu. Całkiem dowolnie ten sam skrót jest w naszym kraju używany dla określenia Mistrzostw Europy w Rallycrossie.

 

PCWRC

 

Mistrzostwa Świata aut produkcyjnych (grupa N). Pierwszy tytuł przypadł w udziale Włochowi Alexowi Fiorio (Lancia Delta HF Integrale) w 1987 r.

 

PZM

 

Polski Związek Motorowy. Organizacja powstała w 1950 r. z połączenia Automobilklubu Polski i Polskiego Związku Motocyklowego. Stosownie do polskiego prawa ma wyłączność organizowania zawodów w sportach motorowych. Zgodnie z regulacjami obowiązującymi w FIA, ma monopol na reprezentowanie polskiego sportu samochodowego na forum międzynarodowym.

 

RPP

 

Rajdowy Puchar Polski. Od 2000 do 2008 r. był rozgrywany pod nazwą Rajdowy Samochodowy Puchar PZM. Rajdowa „druga liga”, szczebel poprzedzający RSMP.

 

RSMP

 

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski. Pierwszym Mistrzem Polski w jeździe automobilowej był w latach 1927-28 Henryk Liefeldt, wybrany w głosowaniu na forum Automobilklubu Polski. Pierwszym Mistrzem Polski, który ten tytuł wywalczył „w boju”, był w 1929 r. Jan Ripper (Krakowski Klub Automobilowy).

 

WRC(1)

 

Word Rally Championship czyli Rajdowe Mistrzostwa Świata. Po raz pierwszy były rozegrane w 1973 r. w punktacji marek. Od 1979 r. odbywają się też w klasyfikacji indywidualnej (załóg). Wcześniej nieoficjalny status Mistrzostw Świata miał cykl zawodów o Mistrzostwo Europy.

 

WRC(2)

 

Word Rally Car. Wprowadzona w 1997 r. kategoria specjalnych samochodów rajdowych, wliczanych do klasy A8. Od 2011 r. obowiązuje w tej kategorii nowa specyfikacja, według której są zbudowane Citroeny DS3, Fordy Fiesta, Mini.